GL GMKBAS72 Matte Box Basic Kit with 72mm Adapter Ring
★★★★★ 4.2 123 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by muawater.net
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Genus Basic Matte Box Kit is not just for video cameras it's also the perfect companion for your DSLR . This matte box is durable, yet light, designed for professional use. 2 filter holders, french flat and rayshade make this an extremely important tool for your video shoots. This kit consists of: Wide Angle Matte Box, 4" x 4" rotating filter tray - blue, 4" x 4" fixed filter tray - black, One GARD Donut Style Adaptor Ring, 72mm adapter ring and adaptor unit to support 15mm and 12mm bars.
  • Perfect for use with DSLR cameras
  • French Flag included
  • Ray shade included
  • Two filter trays
Item Weight 1.5 pounds
Manufacturer Genus
Item model number GL GMKBAS72
Package Dimensions 11.5 x 8 x 3.5 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
123 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (96)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (14)