LG Electronics 22MB35PY-I IPS Professional 21.5" Screen LED-Lit Monitor
★★★★★ 4.3 105 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by muawater.net
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
21. 5" IPS Monitor, DP, DVI-D, D-Sub, Tilt, Swivel, Pivot, Deight Adjustable (TAA)
  • 22" Class (21. 5" Measured diagonally)
  • Aspect ratio: 16: 9
  • Native Display resolution: 1920 x 1080
  • Surface treatment: anti-glare, 3H
  • Pixel Pitch (mm): 0. 248 x 0. 248
  • Refresh Rate: 50 - 76 Hz
  • display technology: LCD
  • connectivity technology: dvi-d usb hub vga
UPC 719192198517
Brand LG
Color black
Model Name 22MB35PY-I
Resolution FHD 1080p
Item Weight 12.1 Pounds
Screen Size 21.5 Inches
Aspect Ratio 1.78:1
Display Type LED
Manufacturer LG Electronics
Model Number 22MB35PY-I
Refresh Rate 50 Hz
Mounting Type Mounting-Hole Pattern 100 x 100 mm
Response Time 5 Milliseconds
Screen Finish Glossy
Viewing Angle 178 Degrees
Total Usb Ports 1
Has Color Screen Yes
Display Technology LED
Additional Features USB Hub
Warranty Description 1 year
Hardware Connectivity USB, VGA
Connectivity Technology USB
Specific Uses For Product personal, gaming, business
Display Resolution Maximum 1920 x 1080 Pixels
Number of Component Outputs 1
Global Trade Identification Number 00719192198517
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
105 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (84)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)